JAKTPROV

Hundföraren ska hålla sig välinformerad om de bestämmelser som gäller för jaktprov, jaktträning och jakt med hund. En ny hund ska aldrig släppas på samma oskadade vilt när den första hunden har tröttnat.

Ta alltid stor hänsyn till olika väderförhållanden som kan påverka viltets förutsättningar vid jakt, jaktträning eller jaktprov.

PROVTILLFÄLLEN

2-3 OKTOBER 2022

ZONPROV / KM

För start vid zon-KM prov erfordras medlemskap året innan.

Anmäl till din zon.

Tävlande skaffar domare för två dagar, vilka anges i anmälan.

Proven startas även vid 1 hund, resultatlistan där bästa hunden blir klubbmästare.

De 3 bästa hundarna på hare går vidare till DM. Vid 1-2 hundar tar fullmäktige ut domare, provrutor dras som vanligt.

OBS! Att betald avgift och medlemskap skall styrkas.


Sista anmälningsdag 25/9


18-19 OKTOBER 2022

DM JÄMTLAND
SM VÄSTERBOTTEN

Zonproven gäller som uttagning till DM. Uttagna hundar anmäls av klubbledningen till DM.

Klubben svara som vanligt för startavgifter till DM och SM.


OBS! RR krävs för hund som vill kvalificera sig från KM till DM, RR skall vara klubbat av kollegiet före KM starten för att vara giltigt till DM avancemang.

Hund som ej har RR kan starta i KM och erövra klubbmästartiteln men ej avancera vidare till DM.

26-27 NOVEMBER

BORGSJÖPROVET

Kommissarie: Kjell Norberg


Fullmäktige: Åke Holmstrand









Vid fler än 10 hundar har ej championhund företräde

OBS! Provdag kan fastställas kvällen innan provet. Betalning skall vara gjord innan start för att provet skall vara giltigt!

Startavgift: Ökl. 300 kr som sätts in till klubben+ domararvode 300 kr som betalas direkt till domaren på provdagen.

RR-prov 150 kr + domararvode 100 kr.

Pg.: 27 53 82-0

Skriv namn, adress, provslag och datum för prov.

Fullmäktige Ökl-Prov 2019/2020

Anmälningsavgiften gäller jaktsäsong och ej kalenderår!

Inbetald avgift som ej nyttjas går ej nyttja eller återbetala efter säsongen.

DOMARE

Svenska Stövarklubbens styrelse har fattat beslut om att domare som inte dömer på tre år eller inte deltar i domarkonferenser skall meddelas till Svenska Stövarklubben för eventuellt avauktorisering som domare.

Man kan emellertid inte fråntas domarlegitimationen om man dömer andra drivande raser än stövare. I den förteckning över domare som finns i vårt medlemsblad är de aktiva domare som erfarenhetsmässigt har dömt de senaste åren.

Förteckningen är till för kommissarier och hundägare som relativt säkert vill få fram domare.

ZON 1 SOLLEFTEÅ

NAMN

ADRESS

TELEFON

Mikael Backman

Prästbordet 234, 880 31 Resele

Roland Höglund

Björkå 154, 880 10 Undrom

Björn Jonsson

Mångrav 113, 881 92 Sollefteå

Henrik Kårén

Rödsta 341, 880 31 Resele

Emil Ledin

G:a prästgårdsv. 7 lgh 1101, 88134 Sollefteå

Peter Ledin

G:a Prästgårdv. 7,
881 34 Sollefteå

Roland Lundin

Gåsnäs 136, 880 31 Resele

Clara Nutti

Krokvåg 570,
850 70 Hammarstrand

Lars Olsson

Båtsmansv. 12, 881 51 Sollefteå

Ulf Olsson

Sand 214, 881 91 Sollefteå

Gunnar Frölander

Lingonv. 11, 870 52 Nyland

Björn Selleskog

Falkv. 24 C, 881 35 Sollefteå

0620-169 82, 070-589 53 21

Anders Strandlund

Resele Prästbord 251,

880 31 Resele

0620-501 41, 070-370 45 13

Torbjörn Westerlund

Rödstaringen 44 A,

881 33 Sollefteå

0620-156 87, 070-235 95 08

Sören Wikner

Källv. 3 A, 882 00 Långsele

0620-211 49, 070-240 63 78

Johan Åkerlund

Nipvägen 4, 880 30 Näsåker

072-242 90 58

Ulf Kårén

Höven 136, 880 31 Resele

070-380 18 59

ZON 2 ÖRNSKÖLDSVIK

NAMN

ADRESS

TELEFON

Gunnar Byström

Torsbacken 171, 890 50 Björna

0662-101 64, 070-652 37 29

Billy Hedin

Sörböle 226, 894 93 Överhörnäs

0700-2389246

Mikael Nordin

Norum 106, 893 91 Bjästa

070-738 81 55

Benny Nyström

Älvsöden 1231, 891 95 Arnäsvall

0660-375 184, 070-674 08 28

Jan Sehlin

Hemling 322,
890 51 Långviksmon

076-797 31 00

Jan Harlin

Österalnö 150, 894 95 Moliden

070-337 73 30

Sture Svensson

Sörflärke 1852, 895 30 Bredbyn

0661-201 26, 070-378 85 40

Krister Wikner

Sörböle 228, 894 93 Överhörnäs

070-482 28 98

Benny Walestad

Granv. 19, 895 40 Mellansel

070-624 13 95

Mikael Åberg

Yrkesv. 8 A, 891 43 Örnsköldsvik

070-304 89 53

Peter Örjeheim

Edet 146, 895 93 Bredbyn

070-224 47 49

ZON 3 HÄRNÖSAND / KRAMFORS

NAMN

ADRESS

TELEFON

Börje Westerlind

Jude 201, 870 16 Ramvik

070-145 35 16

Andreas Vedemo

Fjällbov. 14, 872 92 Kramfors

0612-260 20, 072-212 90 57

Jan-Ove Hansson

Lidbäcken 104,

873 92 Bollstabruk

070-273 73 78, 073-807 61 76

Petra Högberg

Jude 201, 870 16 Ramvik

070-608 39 12

Lars Lundqvist

By 262, 871 91 Härnösand

0611-710 54, 070-223 69 41

Olavi Niskanen

Västby 189, 870 16 Ramvik

0612-401 93

Robert Norlander

Häggvik 145, 870 30 Nordingrå

0613-202 29, 073-068 04 36

Kenth Nyhlén

Häggvik 302, 870 30 Nordingrå

0613-205 06, 070-608 55 06

Bengt-Göran Viberg

Fiskja 5079, 872 92 Kramfors

0612-304 16

ZON 4 SUNDSVALL / TIMRÅ

NAMN

ADRESS

TELEFON

Erik Andersson

Friggesundsv. 5 B,
872 62 Bjuråker

070-258 18 13

Roger Andersson

Galaxv. 33, 863 32 Sundsbruk

060-56 88 35, 070-604 75 48

Henrik Bergström

Kopparv. 3, 842 60 Njurunda

073-270 42 03

Stefan Björk

Ekorrstigen, 861 38 Bergeforsen

070-534 97 90

Mats Byman

Västanå 301, 962 95 Njurunda

060-350 22, 070-680 50 20

Håkan Edlund

Östanå 292, 860 25 Kovland

060-913 79, 070-649 39 51




Robert Henriksson

Gåttjärn 221, 860 25 Kovland

060-980 74, 070-300 94 42

Ulf Kristoffersson

Nyland 150, 860 25 Kovland

060-962 80

Sven Magnusson

Lunde 168, 864 91 Matfors

060-200 71, 070-333 36 79

Stefan Nilsson

Krånge 158, 860 25 Kovland

060-971 19, 073-274 80 41

Jari Niiranen

Bredsandsviken 216, 865 92 Alnö

060-56 62 32, 070-374 12 66

Emil Nordström

Rännöv. 26, 864 31 Matfors

Har paus i sitt dömande

Anders Nordström

Rännöv. 32, 864 31 Matfors

070-615 29 99

Per Persson

Kaptensg. 4, 861 92 Bergeforsen

060-804 23, 070-311 83 05

Peter Rönnqvist

Strömås 133, 860 25 Kovland

076-511 38 03

Lars-Ivar Sandin

Färiln 107, 864 92 Matfors

060-270 54, 070-317 46 45

Kent Stattin

Byn 159, 860 25 Kovland

070-238 22 80

Björn Sundberg

Ljungå 320, 843 98 Sörbygden

070-270 42 45

Mats Söderkvist (RR domare)

Sörviksg. 32, 860 35 Söråker

060-410 94, 070-600 22 82

Robert Zetterqvist

Norrlindsjö 159, 864 92 Matfors

070-207 85 71

Lars Öhman

Giggv. 3, 865 92 Alnö

070-360 04 29

Aspiranter



Lill Wiklund

1 prisdrev

072-243 05 81

Erik Martinsson

1 prisdrev

070-268 74 98

Robert Sjöström


070-266 04 72

Rikard Bergman


070-311 08 08

ZON 5 ÅNGE / STÖDE

NAMN

ADRESS

TELEFON

Kurt Byqvist

Albyv. 26, 841 31 Ånge

0690-120 83, 070-372 56 02

Esa Kölegård

Strandg. 35, 843 31 Bräcke

070-577 93 61

Lars Hagemo

Sörhångsta 237,

840 10 Ljungaverk

0691-330 81, 070-724 15 23

Åke Holmstrand

Riset 506, 840 10 Ljungaverk

073-060 93 27

Åke Johansson

Brännan 1160, 841 00 Ånge

0690-123 13, 070-338 28 13

Harald Larsson

Strömmen 108, 864 95 Stöde

0691-106 98

John-Fredrik Larsson

Rapunkelv. 8, 864 41 Stöde

0691-66 32 44, 070-237 84 07

Peter Moberg

Skogsv. 6, 841 93 Östavall

0690-500 45, 070-211 37 43

Kjell Norberg

Brattagsv. 8 A, 841 33 Ånge

0690-122 68, 070-265 68 50

Göran Olgarsson

Roggafors 826,

840 13 Torpshammar

0691-204 80, 070-214 54 57

Håkan Semb

Kyrkv. 23, 841 31 Ånge

0690-220 26, 070-205 31 15

ZON 6 BACKE

NAMN

ADRESS

TELEFON

Urban Berglund

Backv. 11, 833 59 Hoting

070-224 05 63

Kjell Edström

Villav. 5, 883 72 Backe

070-698 62 06

Anders Eriksson

Mo 268, 880 37 Junsele

073-057 57 30

Bo Eriksson

Jägarstigen 7, 880 37 Junsele

070-660 57 14

Jonas Eriksson

Bäckstigen 1, 830 80 Hoting

073-837 77 92

Roger Johansson

Kvarnå 1218, 880 37 Junsele

073-073 06 31

Andreas Lagergren

Parkv. 13, 880 40 Ramsele

0623-714 37

Åke Lundgren

Hotingsv. 9, 883 95 Rossön

070-661 65 57

Martin Magnusson

Aspv. 8, 833 00 Strömsund

0670-125 21

Stig Runsten

Kyrkv. 7, 883 95 Rossön

070-391 68 36

STARTLISTOR & RESULTAT JAKTPROV

2021 / 2022

Klicka på länkarna nedan för att se önskade resultat/startlistor.

2019 / 2020

Klicka på länkarna nedan för att se önskade resultat/startlistor.

2020 / 2021

Klicka på länkarna nedan för att se önskade resultat/startlistor.

2018 / 2019

Klicka på länkarna nedan för att se önskade resultat/startlistor.